PARFUMSKA OLJA
Parfumska olja ali fragrance so dišave, ki so sestavljene iz proizvedenih (sintetičnih) aromatičnih spojin. Kemična in farmacevtska industrija proizvajata danes na tisoče aromatičnih spojin, tako tistih, ki jih najdemo v eteričnih oljih in absolutih, kakor tudi takšnih, ki jih v naravi ni, ali v naravi še niso bile identificirane. Laboratoriji in industrija iz množice teh spojin sestavljajo in proizvajajo parfumska olja, ki posnemajo naravne vonje ( npr. vonj rožmarina, vrtnice, maline, pokošenega travnika…), ali pa predstavljajo povsem nove, fantazijske vonje.
Eterična olja ali parfumska olja?
Pred odločitvijo je dobro poznati najpomembnejše razlike med njimi:
1. Eterična olja so zapletene zmesi do nekaj sto različnih spojin, med katerimi je vsebnost večine zelo majhna, njihov prispevek k tipičnemu vonju pa neznaten. Umetno in natančno rekonstruirati tako kompleksno zmes bi bilo praktično nemogoče, vsekakor pa neekonomično. Zato so parfumska olja, ki oponašajo naravne vonje, sestavljena iz tistih aromatičnih spojin (10 do 20 po številu), ki najbolj opredeljujejo določen vonj. Takšne fragrance imenujemo »naravnim identične» in so približno 95% natančne.
2. Kakor se čudno sliši, so parfumska olja za uporabnika na splošno varnejša od eteričnih olj. Pri izbiri spojin, ki bodo uporabljene v parfumu, se proizvajalci odrečejo tistim, ki lahko povzročajo resnejše poškodbe ali trajne okvare zdravja (npr. metil evgenol oz. alilveratrol, ki ga najdemo v eteričnih oljih muškatnega oreščka in pimenta) in jih zamenjajo z varnejšimi približki.
3. Parfumi so običajno manj hlapni od eteričnih olj, zato njihov vonj traja dlje.
4. Eterična olja so psihoaktivne zmesi, zato vplivajo na naše razpoloženje, imajo torej aromaterpijske učinke. Parfumi naj ne bi imeli nobene terapevtske vrednosti, ker njihova sestava ni naravno uravnotežena in jim manjka »življenska sila» eteričnih olj.
5. Nobeno eterično olje nima natančno določene, nespremenljive sestave. Eterično olje sivke npr. obsega veliko število kemotipov, pa tudi sestava posameznega kemotipa se glede na rastne pogoje spreminja tako v prostoru kot v času. Nasprotno pa sestavo in kvaliteto parfumskih olj lahko predpišemo in nadzorujemo, kar zagotavlja, da so tudi arome posameznih izdelkov farmacevtske, kozmetične in živilske industrije določene in nespremenljive.
6. Z redkimi izjemami so eterična olja (da o absolutih ne govorimo) dražja od njihovih umetnih substitutov.