Komentarji
Napišite komentar za ta artikel!
Povezani prozvodi
So koncentrirane zmesi aromatičnih snovi, ki se tvorijo ali kopičijo v določenem delu dišavne rastline. Aromatične snovi ( na kratko arome ali fragrance ) so organske spojine, ki imajo vonj. Da bi snov lahko zavohali, mora biti hlapna in hlapi morajo biti v zadostni koncentraciji, da dosežejo naše vonjalne čutnice v zgornjem delu nosne votline. V vsaki dišavni rastlini nastaja specifična zmes dišavnih spojin, ki daje njenemu eteričnemu olju tipičen, distinktiven vonj.
Najbolj razširjen postopek pridobivanja eteričnih olj je navadna, zlasti pa parna destilacija bodisi določenih rastlinskih delov ( cvetovi, semena, listi, lubje, korenine, lesna masa ), bodisi iztočene drevesne smole.
Eterična olja citrusov pridobivajo z mletjem in hladnim stiskanjem olupkov.
Hlapna olja, ki jih vsebujejo razne vrste cvetja, pridobivajo z metodami ekstrakcije, pri čemer uporabljajo lipofilna topila ( na primer heksan ) ali pa ogljikov dioksid.
Vsa eterična olja so hidrofobne zmesi, kar pomeni, da niso topna v vodi in se z njo ne mešajo. Zato pa se dobro mešajo z vsemi lipofilnimi snovmi, na primer z rastlinskimi olji.
MASAŽNA OLJA
Eteričnih olj nikoli ne nanašamo na kožo direktno v nerazredčeni obliki. V primerno količino osnovnega olja (mandljevo, oljčno, sezamovo, olje iz grozdnih pečk, ipd. ) vmešamo 1-5 % eteričnega olja ali mešanice etričnih olj. Če npr. kanemo skupaj 10 kapljic enega ali več različnih eteričnih olj v jedilno žlico osnovnega olja, dobimo približno 3% masažno olje.
KOPELI
V kopalno kad, napolnjeno z vodo kanemo 5-15 kapljic enega ali več izbranih eteričnih olj in vodo z roko dobro premešamo, da olja v njej dispergirajo. Lahko pa eterična olja prej raztopimo v čajni žlički osnovnega olja ali mleka.
OLJNI GORILCI - IZPARILNIKI
V posodico izparilnika nalijemo vodo in dodamo 15 kapljic eteričnih olj. Če želimo, da se vonji sproščajo počasneje, vzamemo plitvo posodico, vlijemo vanjo nekaj vode, dodamo eterična olja in jo postavimo na radiator.
DIFUZORJI - RAZPRŠILNIKI
Če uporabljate razpršilnik, upoštevajte navodila proizvajalca.
INHALACIJA
Pet kapljic eteričnega olja kanemo v posodo z vročo vodo, se nagnemo nadnjo in si čez glavo poveznemo brisačo, tako da ogrinja tudi posodo. Zapremo oči, globoko vdihujemo izparine eno minuto in po predahu ponovimo. Ne uporabimo eteričnih olj, če je na etiketi označeno, da je njihovo vdihavanje škodljivo. Pred uporabo medicinskih inhalatorjev se posvetujmo s svojim zdravnikom ali lekarnarjem.
Vedeti moramo, da spadajo skoraj vse aromatične spojine, ki so v kateremkoli eteričnem olju, med nevarne snovi, zato je z redkimi izjemami vsako čisto eterično olje nevarna zmes. V skladu s predpisi o označevanju nevarnih kemikalij morajo biti na etiketi stekleničke vsakega eteričnega olja navedene naslednje informacije: pikogrami (grafični znaki), ki opozarjajo na osnovne nevarnosti in tveganja, napis POZOR ali NEVARNO ter stavki o nevarnostih in previdnostni stavki. V nekaterih trgovinah ponujajo eterična olja ali dišavna olja, ki niso označena na zgoraj opisan način. Gre preprosto za raztopine eteričnih olj v rastlinskih oljih, v katerih je delež eteričnega olja tako nizek, da izdelek ne spada med nevarne zmesi.
Da bo uporaba eteričnih olj varna in brez tveganj, se moramo držati nekaterih pravil:
0 Artikli | - | 0,00 EUR |
Pojdi v košarico |